God praksis for interne kontroller og screening af medarbejdere

23-06-2025

Finanstilsynet beskriver i dette notat en række tiltag, der kan siges at være god praksis for interne kontroller og screening af medarbejdere i finansielle virksomheder.

De kriminelle aktører søger hele tiden at blive bedre til at skjule deres kriminelle aktiviteter. Som det også fremgår af medierne, har der den seneste tid bl.a. været eksempler på, at kriminelle forsøger at infiltrere finansielle virksomheder med henblik på at få bestemte medarbejdere til at hjælpe dem med at skjule deres aktiviteter.  

Ifølge den Nationale Risikovurdering af Hvidvask fra 2022 har Danmark et renommé som et land med lav grad af korruption, og det kan medvirke til, at opmærksomheden på korruption ikke er så høj. Det er dog væsentligt at bemærke, at økonomisk kriminalitet kan tiltrække andre aktører end dem, man normalt forbinder med organiserede kriminelle. En undersøgelse fra svensk politi har f.eks. vist, at personer har bidraget til kriminelle handlinger i kraft af deres erhverv som f.eks. bankansat eller advokat.

Der er behov for en stor indsats fra såvel virksomheder som myndigheder for at dæmme op for dette. For det første fordi disse aktiviteter kan medvirke til øget kriminalitet. For det andet fordi denne type af kriminalitet kan have store konsekvenser for de pågældende virksomheder, da de potentielt kan blive pålagt sanktioner og/eller få et dårligt omdømme.

Læs rapporten her