Finanstilsynet har fået oplysninger om, at en virksomhed, som kalder sig Reservefort/Finbank har kontaktet forbrugere. Reservefort/Finbank har ikke tilladelse til at yde finansielle tjenesteydelser i Danmark og benytter sig dermed af betegnelsen ”bank”, uden at virksomheden har den nødvendige banktilladelse.
Finanstilsynet opfordrer til, at man afviser enhver form for tilbud om finansielle produkter og/eller tjenesteydelser fra Reservefort/Finbank. Hjemmesiden indeholder ikke selskabsregistreringsnummer eller lignende, der kan identificere den fysiske eller juridiske person bag hjemmesiden.
I Finanstilsynets virksomhedsregister er der oplysninger om, hvilke selskaber der har tilladelse til at tilbyde finansielle tjenesteydelser i Danmark.
Læs mere om identificering af svindelvirksomheder, og hvordan du undgår bedrageri.