Sektornyhed

Forbrugslånsvirksomheder forbedrer deres information om klageadgang

23-06-2026

Finanstilsynet har undersøgt, hvordan forbrugslånsvirksomheder håndterer klagesager og oplyser forbrugerne om muligheden for at klage. Undersøgelsen viste, at en række virksomheder havde behov for bedring. De har efterfølgende rettet op, så de i dag efterlever kravene på området.

Forbrugslånsvirksomheder skal, som andre virksomheder på det finansielle område, have procedurer for klagehåndtering. De skal desuden på deres hjemmesider oplyse om, hvordan man som forbruger kan klage til virksomheden. Begge dele følger af bekendtgørelse om den klageansvarlige og finansielle virksomheders håndtering af klager.

I slutningen af 2025 skrev Finanstilsynet til forbrugslånsvirksomhederne, der i alt omfatter 29, og bad dem redegøre for deres klagefunktion og oplyse, hvordan de håndterer klager fra forbrugere. Samtidig gennemgik Finanstilsynet oplysningerne om klagemuligheder på virksomhedernes hjemmesider.

Redegørelserne fra virksomhederne viste, at de 18 opfyldte bekendtgørelsens krav.

De resterende 11 virksomheder havde derimod behov for at forbedre deres information om klageadgang. F.eks. manglede nogle virksomheder, der har outsourcet deres klagefunktion til en tredjepart, et link på deres hjemmesider, som gav forbrugerne adgang til klagefunktionen.

Alle 11 virksomheder har efterfølgende forbedret og rettet deres hjemmesider, så de nu efterlever kravene i bekendtgørelsen.

Kontakt

Ulla Brøns Petersen
Kontorchef