Rikke-Louise Ørum Petersen er på vej til ledelsen i EU’s nye fælles hvidvasktilsyn, AMLA

15-05-2025

Finanstilsynets vicedirektør Rikke-Louise Ørum Petersen er blevet indstillet til at blive en del af den øverste ledelse i EU’s fælles myndighed for hvidvasktilsyn, AMLA. Ministerrådets endelige stillingtagen forventes den 22. maj.

AMLA (Anti-Money Laundering Authority) bliver EU’s nye myndighed for tilsyn med hvidvask og får hovedsæde i Frankfurt. Myndigheden skal styrke det europæiske samarbejde om forebyggelse og bekæmpelse af økonomisk kriminalitet i EU og føre direkte tilsyn med udvalgte finansielle virksomheder i EU-landene. Samtidig skal AMLA stille krav til og evaluere de nationale hvidvasktilsynsmyndigheder. AMLA skal også koordinere og vurdere indsatsen fra de nationale finansielle efterretningsenheder, herunder Hvidvasksekretariatet i Danmark.

”Muligheden for at være med til at forme EU’s indsats mod hvidvask og terrorfinansiering på ledelsesniveau er både en stor tillidserklæring og et ansvar, som jeg er stolt over at påtage mig. Bekæmpelse af hvidvask og terrorfinansiering handler ikke kun om regler og kontrol, men først og fremmest om at beskytte vores finansielle system mod misbrug. AMLA skal sætte retningen for et endnu stærkere og mere effektivt tilsyn i Europa, blandt andet gennem øget brug af teknologi og bedre deling af relevante data. Jeg ser frem til at bringe min erfaring fra Finanstilsynet i spil,” siger Rikke-Louise Ørum Petersen.

Rikke-Louise Ørum Petersen forventes at tiltræde sin nye stilling i AMLA den 1. juni og fratræder samtidig sin stilling i Finanstilsynets direktion.

"Det er meget velfortjent, at Rikke er indstillet til at få en nøglerolle i EU’s indsats mod hvidvask, selvom vi kommer til at savne hendes stærke faglighed og engagement i Finanstilsynet. Rikke får en stor og spændende opgave med opbygningen af en ny europæisk hvidvasktilsynsmyndighed. Det glæder mig utroligt meget, at Finanstilsynet kan levere en så kompetent kandidat som Rikke," siger Finanstilsynets direktør, Louise Mogensen.

Rikke-Louise Ørum Petersen kom til Finanstilsynet i 2015 som chef for det juridiske kontor og har siden 2018 været vicedirektør for Finansiel Kriminalitet og Adfærdstilsyn, hvor hun blandt andet har haft ansvar for hvidvasktilsynet med den finansielle sektor. Hun har tidligere arbejdet i Justitsministeriet og hos Folketingets Ombudsmand.

AMLA (Anti-Money Laundering Authority)

AMLA er EU’s nye tilsynsmyndighed for bekæmpelse af hvidvask og terrorfinansiering.

AMLAs ledelse består af det administrerende råd (Executive Board) og det generelle råd (General Board). Det administrerende råd svarer i store træk til en direktion og varetager den daglige ledelse af myndigheden. Der er i realiteten to generelle råd. Det ene består af repræsentanter for tilsynene i EU, i Danmark Finanstilsynet, Erhvervsstyrelsen og Spillemyndigheden. Det andet består af repræsentanter for de finansielle efterretningsmyndigheder – i Danmark Hvidvasksekretariatet. Rikke-Louise Ørum Petersen skal indgå i det administrerende råd, som er det øverste ledelsesorgan.

Myndigheden, der får hovedsæde i Frankfurt, blev etableret i 2024 og forventes at være operationel fra 2025 med fuldt tilsynsansvar senest i 2028. Den skal opbygges frem til udgangen af 2027.

Med lidt over 400 medarbejdere skal AMLA føre direkte tilsyn med udvalgte finansielle virksomheder, hvor risikoen for hvidvask og terrorfinansiering vurderes at være størst. AMLA-forordningen fastsætter, at der skal udpeges mindst én finansiel virksomhed fra hvert EU-land.

AMLA skal arbejde for en ensartet håndhævelse af EU’s hvidvaskregler hos de nationale tilsynsmyndigheder, udvikle risikovurderingsmetoder for tilsynet med de virksomheder, der er omfattet af hvidvaskdirektivet, og koordinere det tilsynsmæssige samarbejde på EU-niveau. AMLA skal også fremme samarbejdet mellem medlemslandenes finansielle efterretningsenheder for at styrke udvekslingen af information og undersøgelse af mistænkelige transaktioner på tværs af grænserne i EU.

Pressekontakt

Morten Holm Steinvig
Presseansvarlig