Sammenfatning og risikovurdering
Selskabet er et gensidigt gruppe 1-forsikringsselskab, der er ejet af medlemmerne. Selskabet er landsdækkende og tegner udelukkende privatforsikringer.
Forsikringsmæssige hensættelser
Finanstilsynet konstaterede, at selskabet ikke har segmenteret sine forsikringsforpligtelser i bestande af forsikringer, der dækker samme risiko, og i homogene risikogrupper ved opgørelsen af præmiehensættelser til henholdsvis regnskabs- og solvensbalancen. Når forsikringsforpligtelserne ikke bliver segmenteret korrekt, kan selskabet risikere, at præmiehensættelserne ikke er retvisende. Selskabet har modtaget påbud om at rette op på dette forhold[1].
Finanstilsynet konstaterede, at selskabet ikke har taget højde for forventede erstatningsbeløb og omkostninger vedrørende forsikringsbegivenheder, som er sket inden balancedagen, i beregningen af erstatningshensættelser for store skader på en konkret Solvens II-branche. Manglende hensættelse til forsikringsbegivenheder, som er sket inden balancedagen, kan medføre risiko for, at selskabet ikke har tilstrækkelige hensættelser. Selskabet har modtaget påbud om at rette op på dette forhold[2].
Solvensdækning
Selskabet havde en solvensdækning på 239 pct. ved udgangen af 2. kvartal 2025.
[1] Jf. Regnskabsbekendtgørelsens § 78, stk. 4 og værdiansættelsesbekendtgørelsens § 8
[2] Jf. Regnskabsbekendtgørelsens § 79, stk. 2