Sammenfatning og risikovurdering
Selskabets forretningsmodel er baseret på en investeringsplatform, hvor det er muligt for private kunder at handle med brøkdele af forskellige værdipapirer mv. i form af fraktioner. Det gælder handel i aktier, ETF’er og kryptoaktiver. Selskabet samarbejder med partnere uden for EU, som udfører handelsordrerne.
Selskabet skal ved udførelse af handelsordrer gøre, hvad der er nødvendigt for at opnå det bedst mulige resultat for selskabets kunder med hensyn til pris, omkostninger, hurtighed og gennemførelsessandsynlighed efter omstændighederne (”best execution”).
Selskabets interne kontroller for best execution kontrollerer ikke i tilstrækkelig grad de enkelte handler. I stedet kontrollerer selskabet primært gennemsnitlige handelskurser på tværs af overordnede produkttyper.
Det betyder, at kontrollerne ikke tilstrækkeligt sikrer, at enkelte handler eller specifikke produkter lever op til best execution. Derved er der risiko for, at en kunde får dårligere priser, højere omkostninger eller mindre gunstige handelsvilkår.
Finanstilsynet påbyder derfor selskabet at træffe alle tilstrækkelige foranstaltninger til at sikre best execution ved udførelse af handler[i].
[i] jf. § 3, stk. 1, i bekendtgørelse om værdipapirhandleres udførelse af ordrer – og artikel 78, stk. 1, i Europa-Parlamentets og Rådets forordning 2023/1114 af 31. maj 2023.