Inspektionsredegørelse

Redegørelse om undersøgelse af Mærsk Insurance A/S’ håndtering af EU's sanktioner mod Rusland

10-12-2025

Som led i en tværgående undersøgelse af skadesforsikringsselskabers håndtering af EU’s sanktioner mod Rusland har Finanstilsynet indhentet en redegørelse fra Mærsk Insurance A/S om dette.

Undersøgelsen blev gennemført i henhold til § 46 f, stk. 1, i lov om forebyggende foranstaltninger mod hvidvask og finansiering af terrorisme (hvidvaskloven), jf. lovbekendtgørelse nr. 807 af 21. juni 2024 med senere ændringer. EU's sanktioner fremgår af Rådets Forordning 833/2014 af 31. juli 2014 (konsolideret).

Sammenfatning og risikovurdering

Virksomheden er et 100 % ejet datterselskab under A.P. Møller – Mærsk A/S. Selskabet yder forsikringsdækning af aktiver og aktiviteter i A.P. Møller-Mærsk Gruppen og tilhørende 3. parter.

Finanstilsynet vurderer, at den iboende risiko for, at virksomheden bryder sanktionerne mod Rusland, er lav. Finanstilsynets vurdering er særligt baseret på virksomhedens kunder og produkter.

Undersøgelsen har på det foreliggende grundlag ikke givet anledning til tilsynsmæssige reaktioner.