Erhvervsankenævnets kendelse af 28. oktober 1998.
En advokat rettede på vegne af en firmapensionskasse henvendelse til Finanstilsynet med henblik på en stillingtagen til spørgsmålet: "Vil det være i overensstemmelse med lov om tilsyn med firmapensionskasser § 5, hvis pensionskassen sammen med en fagforening udøver en bestemmende indflydelse over en erhvervsvirksomhed, som ejes af et kapitalformidlingsaktieselskab, hvor ejerforholdet er delt med 50 % til pensionskassen og 50 % til fagforeningen." Det blev oplyst, at medlemmerne i fagforeningen er ansatte i den til virksomheden knyttede firmapensionskasse. Finanstilsynet meddelte advokaten, at man ikke fandt det foreneligt med lov om tilsyn med firmapensionskasser § 5, da man ikke fandt det fælles kapitalformidlingsaktieselskab for foreneligt med loven.
Dette begrundes med, at medlemmerne i fagforeningen er ansatte i virksomheden bag pensionskassen og således gennem deres ansættelse er medlemmer af firmapensionskassen, hvorfor der efter Finanstilsynets opfattelse er en risiko for, at det i loven forudsatte modspil i kapitalformidlingsaktieselskabet mellem uafhængige parter ikke er tilstede og, at der på denne baggrund er en risiko for at pensionskassen kan siges at drive anden virksomhed end pensionskassevirksomhed.
Den 28. oktober 1998 blev Finanstilsynets afgørelse ophævet ved Erhvervsankenævnets kendelse. Erhvervsankenævnets flertal finder ved kendelsen ikke, at lovens bogstav kan udstrækkes til at omfatte denne situation. Erhvervsankenævnets flertal mente, at fagforeningen udgør en selvstændig juridisk enhed, hvorfor der ikke foreligger identitet mellem virksomheden som indskyder penge i pensionskassen og fagforeningen.