Finanstilsynet
English
Job & Karriere
Nyhedscenter
Kontakt
Søg
Regler & Praksis
Indberetning
Tal & Fakta
Temaer
Om os
Dokumentmappe (0)
?
letter
bolt_letter
print
Forside
>
Regler & Praksis
>
Afgørelser mv.
>
Fordelt på virksomhedsområder
>
Tværgående
>
Lov om finansiel virksomhed § 19, stk. 1, og BEK. om spekulation §§ 3 og 5
Lovsamling
Nye regler
Afgørelser mv.
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
Før 2004
Fordelt på virksomhedsområder
Børsområdet
Fondsmæglerselskaber
Forsikring og pension
Forsikringsformidlere
Investeringsforeninger
Pengeinstitutter
Realkreditinstitutter
Betalingstjenester
Forbrugerområdet
Fra Det Finansielle Virksomhedsråd
Fra Fondsrådet
Høringer
EU-regulering
Lov om finansiel virksomhed § 19, stk. 1, og BEK. om spekulation §§ 3 og 5
Finanstilsynets afgørelse af 22. juni 2001 om aktieindekserede obligationer
Sagsfremstilling:
Finanstilsynet er i et konkret tilfælde blevet spurgt, hvorvidt aktieindekserede obligationer med en løbetid på under 2 år er omfattet af spekulationsbekendtgørelsens § 3, samt om anvendelse af kassekredit til brug ved køb af obligationerne er omfattet af spekulationsbekendtgørelsens § 5.
Af spekulationsbekendtgørelsens § 3 følger, at handel med finansielle instrumenter, jf. lov om værdipapirhandel § 2, stk. 1, nr. 6-10, og nr. 12, anses for spekulationsforretninger.
Af spekulationsbekendtgørelsens § 5, stk. 1, fremgår, at køb af værdipapirer for lånte midler, jf. stk. 2, anses for spekulationsforretninger. I bestemmelsens stk. 3, nr. 1, er dog undtaget lån til køb af pantebreve, statsobligationer, realkreditobligationer og lignende, der holdes i minimum 5 år eller udtrækkes til pari.
Afgørelse/begrundelse:
Finanstilsynet fandt, at aktieindekserede obligationer ikke er omfattet af lov om værdipapirhandel § 2, stk. 1, nr. 6-10 eller nr. 12. Aktieindekserede obli-gationer er således heller ikke omfattet af spekulationsbekendtgørelsens § 3, stk. 1.
Hvorvidt aktieindekserede obligationer kan sidestilles med realkreditobligationer eller statsobligationer vil bero på en konkret vurdering af udstederen og den sikkerhed, der ligger bag obligationerne. Aktieindekserede obligationer med en løbetid på 2 år synes dog ikke umiddelbart at kunne sidestilles med statsobligationer eller realkreditobligationer. Sidstnævnte papirer vil normalt have en længere løbetid.
De pågældende aktieindekserede obligationer er på denne baggrund ikke omfattet af undtagelsen i spekulationsbekendtgørelsens § 5, stk. 3, og lån til køb af aktieindekserede obligationer med en løbetid på under 5 år vil således være spekulationsforretning, jf. spekulationsbekendtgørelsens § 5, stk. 1.
Oprettet d. 24.07.2003 og sidst redigeret d. 06.11.2003
Tilføj til dokumentmappen