Ny bekendtgørelse og vejledning om aflønning i finansielle virksomheder

Finanstilsynet har udstedt en revideret bekendtgørelse om aflønning i finansielle virksomheder. Samtidig er der offentliggjort en omfattende vejledning, der på en række punkter giver mere detaljerede fortolkninger af aflønningsreglerne.

I bekendtgørelsen er der indført en bagatelgrænse på 100.000 for variabel aflønning. Beløb op til denne størrelse er nu som udgangspunkt undtaget fra kravet om mindst 50 procents udbetaling i form af aktier eller lignende instrumenter og fra kravet om udskydelse af dele af udbetalingen i 3-4 år. Grænsen er indført for at gøre brugen af relativt små variable løndele mere smidig. Der er ligeledes indført bagatelgrænser i omkringliggende lande som Sverige, Finland og UK.

Derudover er fratrædelsesgodtgørelser, der holder sig inden for bestemte grænser, ligeledes undtaget fra kravene til variabel aflønning. Det gælder fratrædelsesgodtgørelser på op til to års samlet løn, som er aftalt på forhånd, og fratrædelsesgodtgørelser på op til et års samlet løn, som aftales i forbindelse med fratrædelsen. Undtagelsen er indført for eksempelvis at gøre det muligt at forhandle fratrædelsesgodtgørelser i forbindelse med usaglige afskedigelser.

Endelig er periodiseringen af de tal, som virksomhederne skal offentliggøre og indberette til Finanstilsynet, justeret. Det betyder, at det er de beløb, der er optjent i årets løb, der skal indberettes, og ikke de udbetalte beløb.

Hovedpunkter i reglerne om aflønning i finansielle virksomheder efter udstedelse af den reviderede bekendtgørelse og vejledningen:

  • Finansielle virksomheder skal have en lønpolitik, der fremmer en sund og effektiv risikostyring. Lønpolitikken skal indeholde retningslinjer for tildeling af variabel løn samt retningslinjer for fratrædelsesgodtgørelser. Lønpolitikken skal godkendes på generalforsamlingen.
  • Loft for variabel løn til direktører og bestyrelsesmedlemmer på 50 procent af den faste løn. I virksomheder, der modtager statsstøtte, er loftet på 20 procent.
  • For andre medarbejdere med væsentlig indflydelse på virksomhedens risikoprofil skal virksomhederne fastsætte et passende loft for variabel aflønning.
  • Mindst 50 procent af en variabel løndel skal bestå af aktier eller aktiebaserede instrumenter i virksomheden eller modervirksomheden, eller i andre instrumenter, der afspejler virksomhedens kreditværdighed, eksempelvis særlige former for hybrid kernekapital eller for forsikringsselskaber efterstillet gæld.  De 50 procent kan opgøres af den variable løn efter skat.
  • Aktier og lignende instrumenter må først afhændes af modtagerne efter en passende tilbageholdelsesperiode. En tilbageholdelsesperiode på mindst 6 måneder vil i almindelighed opfylde kravet.
  • Bestyrelse og direktion må højst modtage aktieoptioner svarende til 12,5 procent af den faste løn.
  • Mindst 40 procent af en variabel løndel skal udskydes over en periode på mindst fire år for bestyrelse og direktion og over en periode på mindst tre år for andre væsentlige risikotagere. For større variable løndele (større end 750.000 kr.), skal mindst 60 pct. af den variable løn udskydes på samme måde. Udbetalingen må først påbegyndes et år efter beregningen af den variable løn. De 40 henholdsvis 60 procent kan opgøres af den variable løn efter skat.
  • Udbetaling af udskudte variable løndele er betinget af, at kriterierne for tildelingen fortsat er opfyldt, samt at virksomhedens økonomiske situation ikke er væsentligt forringet i forhold til tidspunktet for beregningen.
  • Virksomheden skal kunne undlade at udbetale variable løndele, hvis den ikke overholder kapitalkravet eller solvenskravet, eller hvis Finanstilsynet vurderer, at det er en nærliggende risiko. På tilsvarende måde må der ikke udbetales variabel løn til medlemmer af bestyrelsen eller direktionen, hvis virksomheden har fået en frist fra Finanstilsynet til opfyldelse af solvenskravet.
  • Variabel løn på maksimalt 100.000 om året er som udgangspunkt undtaget fra kravet om mindst 50 procents udbetaling i form af aktier eller lignende instrumenter og fra kravet om udskydelse af dele af udbetalingen i 3-4 år.
  • Virksomhederne skal mindst en gang om året offentliggøre en række oplysninger omkring aflønning, herunder samlet individuel aflønning for hvert enkelt medlem af direktion og bestyrelse. Endvidere skal det samlede beløb fordelt på henholdsvis bestyrelse, direktion og andre væsentlige risikotagere offentliggøres. Tilsvarende oplysninger skal også indberettes til Finanstilsynet.

Der er udstedt en særskilt bekendtgørelse for ATP og LD. 

 

Se de nye regler i retsinformation her:

  • BEK nr. 122 af 07/02/2012
    Bekendtgørelse om lønpolitik samt oplysningsforpligtelser om aflønning i finansielle virksomheder og finansielle holdingvirksomheder
  • BEK nr. 121 af 07/02/2012
    Bekendtgørelse om lønpolitik samt oplysningsforpligtelser om aflønning i Arbejdsmarkedets Tillægspension og Lønmodtagernes Dyrtidsfond
  • VEJ nr. 9039 af 07/02/2012
    Vejledning om fortolkning af § 71, stk. 1, nr. 9, og §§ 77 a-d i lov om finansiel virksomhed, samt bekendtgørelse om lønpolitik samt oplysningsforpligtelser om aflønning i finansielle virksomheder og finansielle holdingvirksomheder

 

Oprettet d.  09.02.2012  og sidst redigeret d.  09.02.2012