Finanstilsynet
English
Job & Karriere
Nyhedscenter
Kontakt
Søg
Regler & Praksis
Indberetning
Tal & Fakta
Temaer
Om os
Dokumentmappe (0)
?
letter
bolt_letter
print
Forside
>
Nyhedscenter
>
Pressemeddelelser
>
Arkiv
>
2005
>
Finanstilsynets internetundersøgelse om god skik
Pressemeddelelser
Arkiv
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
Advarsler mod ulovlig virksomhed
Sektornyt
Internationale nyheder
Fotogalleri
Pressepolitik
Pressekontakt
Finanstilsynets internetundersøgelse om god skik
Finanstilsynet har i henhold til den forbrugerpolitiske strategiplan på det finansielle område undersøgt, i hvor stort omfang internettet anvendes til formidling af finansielle ydelser, herunder hvordan der tages højde for god skik-reglerne ved formidling af ydelser over internettet.
Undersøgelsen er beskrevet i en rapport, som har været sendt i høring hos en række brancheorganisationer.
Rapporten kan downloades her.
Undersøgelsen viser, at det primært er pengeinstitutter og forsikringsselskaber, som formidler finansielle ydelser på internettet. På realkreditområdet anvendes internettet kun i begrænset omfang, mens ingen af de undersøgte fondsmæglerselskaber, forsikringsmæglere eller investeringsforeninger tilbyder handel med finansielle ydelser på internetttet.
I undersøgelsen er der sat fokus på de regler i bekendtgørelse om god skik for finansielle virksomheder, der omhandler rådgivning, væsentlige aftaler og oplysning om provision.
Der er ikke på baggrund af undersøgelsen belæg for at konkludere, at disse regler tilsidesættes ved formidling af finansielle ydelser på internettet. Det skyldes bl.a., at der alene er foretaget en undersøgelse af de udvalgte virksomheders hjemmesider, og at det derfor ikke kan udelukkes, at god skik-reglerne er iagttaget via andre kilder.
Kontaktperson:
Kontorchef Annette Bjåland Andersen
Direkte tlf.nr.:
33 55 82 30
Oprettet d. 24.07.2003 og sidst redigeret d. 04.04.2005
Tilføj til dokumentmappen