Ansøgning om tilladelse som e-penge-institut

Fra den 1. maj 2011 kan virksomheder søge om tilladelse som e-penge-institut, hvilket giver ret til udstedelse af elektroniske penge.

Reglerne for e-penge-institutter fremgår af bekendtgørelse af lov nr. 365 af 30. april 2011 om betalingstjenester og elektroniske penge.

Der er indført en overgangsordning, hvorefter virksomheder, der pr. 30. april 2011 udøvede virksomhed, som efter lovens ikrafttrædelse kræver tilladelse som e-penge-institut, kan fortsætte denne virksomhed uden tilladelse frem til den 30. oktober 2011. For disse virksomheder gælder de hidtil gældende regler i overgangsperioden.
 
Opnår man som virksomhed tilladelse som e-penge-institut, har man herved også automatisk ret til at udbyde betalingstjenester beskrevet i lovens bilag 1. 

Som e-penge-institut kan man drive grænseoverskridende virksomhed inden for den Europæiske Union, samt lande som Unionen har indgået aftale med på det finansielle område.

Finanstilsynet udarbejder en bekendtgørelse indeholdende krav om halvårlig afrapportering og revision af e-penge-institutter samt en bekendtgørelse indeholdende krav om sikring af e-penge-institutters brugermidler under visse omstændigheder.

Hent ansøgningsskemaet her (udfyldbar pdf)

Oprettet d.  17.06.2011  og sidst redigeret d.  19.09.2011