Finanstilsynet
English
Job & Karriere
Nyhedscenter
Kontakt
Søg
Regler & Praksis
Indberetning
Tal & Fakta
Temaer
Om os
Dokumentmappe (0)
?
letter
bolt_letter
print
Forside
>
Nyhedscenter
>
Pressemeddelelser
>
Arkiv
>
2001
>
Nyt på nettet: Oversigt over genkøbsfradrag
>
Oversigt over genkøbsfradrag
Pressemeddelelser
Arkiv
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
Advarsler mod ulovlig virksomhed
Sektornyt
Internationale nyheder
Fotogalleri
Pressepolitik
Pressekontakt
Genkøbsfradrag
Oversigt over genkøbsfradrag
Udbetales en livs- eller pensionsforsikring før forsikringens udløb, beregner selskabet et genkøbsfradrag. Et genkøbsfradrag kan bestå af følgende dele:
Erhvervelsesomkostninger
(erhv.) beregnes for at tage højde for allerede afholdte omkostninger ved tegningen, som kunden endnu ikke har betalt.
Transaktionsomkostninger
(transakt.) beregnes for at tage højde for omkostninger ved at skulle opgøre værdien af forsikringen.
Kursværn
beregnes for at tage højde for, at de tilbageblivende forsikringstagere kan påføres et tab ved salg af aktiver i en situation, hvor aktivernes værdi er faldende.
Risikoværn
beregnes for at tage højde for, at de tilbageblivende forsikringstagere kan påføres et tab på grund af helbredstilstanden hos den der genkøber.
Finanstilsynet har indhentet oplysninger om størrelsen af genkøbsfradrag eksemplificeret med beregninger i 6 situationer samt en kort beskrivelse af genkøbsregler fra de livsforsikringsselskaber, der nytegner individuelle privattegnede forsikringer.
Eksemplerne illustrerer, hvor meget der skal betales i genkøbsfradrag på to forsikringer, der etableres i indeværende år, og som genkøbes efter de angivne perioder. Det forudsættes, at forsikringerne er tegnet på det grundlag, som selskabet sædvanligvis anvender for forsikringer med et stort opsparingselement.
Genkøbsfradragene er beregnet efter de senest anmeldte regler og satser for nytegnede forsikringer. Genkøbsfradragene kan ændres ved anmeldelse af ændrede regler eller satser til Finanstilsynet. De vil i givet fald blive opdateret på denne oversigt.
Den første forsikring er en præmiebetalt forsikring, der tegnes af en 30 årig mand. Den aftalte præmie frem til alder 65 år er på 30.000 kr. årligt.
I
situation 1
genkøbes efter 3 år, og det forudsættes, at hensættelsen udgør 98.000 kr.
I
situation 2
genkøbes efter 6 år, og det forudsættes, at hensættelsen udgør 210.000 kr.
I
situation 3
genkøbes efter 15 år, og det forudsættes, at hensættelsen udgør 600.000 kr.
I
situation 4
genkøbes efter 27 år, og det forudsættes, at hensættelsen udgør 1.500.000 kr.
Den anden forsikring er en indskudsbetalt forsikring med en engangsindbetaling på 100.000 kr.
I
situation 5
genkøbes efter 3 år, og det forudsættes, at hensættelsen udgør 115.000 kr.
I
situation 6
genkøbes efter 9 år, og det forudsættes, at hensættelsen udgør 149.000 kr.
Har selskabet angivet kursværnsfradraget som "Variabel", er det ikke medtaget i beregningen af det samlede genkøbsfradrag. Kursværnsfradraget opgøres løbende efter regler anmeldt til Finanstilsynet. Selskabets beskrivelse af genkøbsregler vil indeholde en nærmere beskrivelse de anmeldte regler.
01.07.2003
Klik her for at se tabellen
Oprettet d. 24.07.2003 og sidst redigeret d. 14.11.2003
Tilføj til dokumentmappen